Javna vatrogasna postrojba Opatija

O namaKontakt
Telefonski brojevi žurnih službi u RH
193 – vatrogasci
112 – MUP, Ravnateljstvo civilne zaštite
192 – policija
194 – hitna pomoć
195 – traganje i spašavanje na moru
1987 – Hrvatski autoklub
p

Oprez prilikom spaljivanja biljnog otpada!

S prvim danom studenog prestala je važiti zabrana spaljivanja biljnog otpada na otvorenom prostoru, stoga podsjećamo građane na smjernice propisane Zakonom o zaštiti od požara i Odlukom o uvjetima loženja vatre na otvorenom prostoru koje se odnose na loženje vatre na otvorenom prostoru.

Nekontrolirano spaljivanje korova i biljnog otpada u okućnicama ili na poljoprivrednom zemljištu je, nažalost, čest uzrok nastanka požara, pa je odgovorno ponašanje prilikom paljenja vatre na otvorenom od presudne važnosti. Polazeći od temeljne odredbe Zakona o zaštiti od požara, svaka je osoba dužna voditi računa da se požar ne proširi na druge površine ili objekte, a prije paljenja vatre na otvorenom prostoru potrebno je poduzeti odgovarajuće preventivne mjere:

  • Telefonski obavijestiti Javnu vatrogasnu postrojbu Opatija pozivom na broj 051/271-800
  • Spaljivanje obavljati tijekom dana (nikako nakon što padne mrak) i po mirnom vremenu, kada nema vjetra
  • Biljni materijal koji se spaljuje pozicionirati na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, šuma, javnih cesta, voćnjaka, vinograda i trajnih nasada, željezničkih pruga, stambenih i drugih objekata koje bi vatra i dim mogli ugroziti
  • Oko mjesta paljenja očistiti sigurnosni pojas u krugu od najmanje tri metra
  • Ovisno o količini tvari i veličini površine koja se spaljuje osigurati nazočnost dovoljnog broja osoba sposobnih za početno gašenje požara
  • Uz mjesto loženja osigurati priručna sredstva za gašenje (lopata, grablje, voda i dr.), a količina i broj istih mora odgovarati količini tvari i veličini površine koja se spaljuje
  • Nakon spaljivanja, mjesto spaljivanja temeljito pregledati, a ostatak vatre i žara u potpunosti pogasiti, te o tome izvijestiti JVP Opatija (051/271-800)

Osobe koje spaljuju biljni otpad dužne su kontrolirati izgaranje i ne napuštati mjesto dok se vatra ne ugasi. Napuštanje mjesta spaljivanja biljnog otpada smatra se nekontroliranim gorenjem.

Apeliramo na sve građane da se pridržavaju ovih smjernica, podsjećajući da su za izazivanje požara propisane novčane kazne, dok se za kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine opasnom radnjom ili sredstvom može izreći i zatvorska kazna.

Najsigurniji i ekološki najprihvatljiviji način odlaganja zelenog otpada je putem nadležnih službi tvrtke Komunalac d.o.o. Štoviše, građane Opatije podsjećamo da je Grad Opatija za svoje stanovnike omogućio BESPLATNO preuzimanje zelenog otpada dvaput godišnje (proljeće i jesen, do količine 1,5 m3). Više informacija o preuzimanju biljnog otpada građani mogu dobiti na 051/505-225 ili putem poveznice https://www.komunalac-opatija.hr/kompostiranje.

Dojavu o nastanku požara prijavite na broj 193 ili 112, a za ostale informacije obratite se na telefon Javne vatrogasne postrojbe Opatija, 051/271-800.


Poštovani građani!

Skrećemo Vam pažnju da je spaljivanje korova, odnosno biljnog otpada, u vašim vrtovima i okućnicama zabranjeno od 01. lipnja, jer tada stupa na snagu ODLUKA O UVJETIMA LOŽENJA VATRE NA OTVORENOM PROSTORU a koja traje do 31. listopada.

Molimo Vas da paljenja koja niste obavili do 1. lipnja odgodite do 31. listopada.

Dojavu o nastanku požara možete javiti na broj 193 ili 112. Ostale obavijesti ili upite možete javiti na telefon Javne vatrogasne postrojbe Opatija, 271-800. Molimo Vas da poštujete navedenu zabranu spaljivanja jer sukladno Zakonu o zaštiti od požara osoba koja izazove požar kazniti će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od petnaest do sto pedeset tisuća kuna ili kaznom zatvora do 60 dana. Istim Zakonom je propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja kazniti za prekršaj novčanom kaznom u iznosu do petnaest tisuća kuna.

Novosti

Najava: 17. stručni skup vatrogasaca u Opatiji

Najava: 17. stručni skup vatrogasaca u Opatiji

U privitku šaljemo poziv za prijavu radova za predstojeći 17. Stručni skup vatrogasaca u Opatiji. [pdf-embedder url="https://vatrogasci-opatija.hr/wp-content/uploads/2023/01/17.-Stručni-skup-vatrogasaca-u-Opatiji-poziv-autorima-radova.pdf" title="17. Stručni skup...

Uklanjanje gnjezda i suzbijanje osa i stršljena

Uklanjanje gnjezda i suzbijanje osa i stršljena

Uništavanje osa spada u rizične intervencije. Jedina intervencija iz sektora dezinsekcije koja je rizičnije od nje jeste uništavanje gnijezda stršljena. Smrtni slučajevi nisu rijetkost kada je ubod osa u pitanju posebno kod ljudi koji su alergični. Isto ono što važi...

Spaljivanje biljnih ostataka loša je navika i prijetnja sigurnosti

Spaljivanje biljnih ostataka loša je navika i prijetnja sigurnosti

Spaljivanje biljnih ostataka jedan je u nizu izvora onečišćenja zraka. Suvremena poljoprivreda, vrtlarstvo i hortikultura koristi pesticidie, herbicide i različite agrokemikalije koje spaljivanjem završavaju u atmosferi i doprinose onečišćenju zraka. Osim onečišćenja...

JVP Opatija

O nama

Vatrogasci Opatija

Javna vatrogasna postrojba Opatija ima 34 profesionalna vatrogasca, te djelatnika za provođenje  preventivnih mjera zaštite od požara. Rad se odvija u četiri smjene. Područje djelovanja je Grad Opatija, te područje Općina Lovrana, Matulja i Mošćeničke Drage. Proteže se od sjeveroistočnih padina Učke, od vrha pa sve do mora. Graniči s gradom Rijeka i Kastvom te općinom Klana, s Istarskom županijom i Republikom Slovenijom. Sveukupno područje na kojem djeluje iznosi 310,96 km2 , a uz stalno stanovništvo koje pokriva, taj broj višestruko raste tijekom ljetnih mjeseci.

Vozila i oprema

Broj vozila

Broj zaposlenih

Prosječno godišnjih intervencija

Sveukupno područje djelovanja u km2

Adresa
Ul. Svetog Florijana 6
51410 Opatija

Kontakt
Email: rh.ajitapo-icsagortav@liam
Centrala: 051/271-800
Fax: 051/271-214

193

Skip to content